«Розробка планів – марна трата часу, якщо це не доручено тим, хто буде їх виконувати» (Генрі Кіссінджер)

У своїй книзі «Як упорядкувати справи. Мистецтво продуктивності без стресу» Девід Аллен стверджує, що наш мозок – найрозумніший та найбільш творчий планувальник у світі. А кожна людина в своєму житті постійно застосовує модель природного планування – свідомо чи підсвідомо.

Навіть коли ми просто щось купуємо, готуємо їжу, або просто вдягаємось, – ми поступово проходимо п’ять етапів планування:

  1.   Визначення мети;
  2.   Бачення бажаного стану;
  3.   Мозковий штурм;
  4.   Організація;
  5.   Визначення обов’язкових дій.

Модель природнього планування у повсякденному житті

Давайте розберемо модель природнього планування на прикладі звичайного походу до крамниці.

1. Мета такого походу – придбання продуктів, необхідних для сім’ї на певний період часу. І у кожного тут є власні вподобання: купувати продукти у супермаркеті чи на ринку, на 1-2 дні чи на тиждень, наодинці чи разом з іншими членами сім’ї, пішки чи на машині.

2. Бачення – це ваше розуміння наявності вдома оптимальних запасів усього необхідного для задоволення потреб сім’ї на певний час (харчування, гігієна, ліки тощо).

3. Мозковий штурм – це, наприклад, процес створення оптимального шопінгового списку: перелік товарів та їхня кількість, місце придбання (якщо планується відвідання декількох торгових точок). Зазвичай ми додаємо / викреслюємо / корегуємо позиції у цьому списку – щоб не забути про важливе та не набрати зайвого.

4. Організація – це вибір зручного часу для шопінгу, планування маршруту (бо треба ж ще й на пошту заскочити, і в аптеку, заправити авто чи забрати одяг з хімчистки). Підготовка торбинок для складання придбаного – також частина організації.  

5. Обов’язкові дії: 1) вдягтися по погоді; 2) перевірити наявність телефону, грошей, списку покупок, сумки; 3) вийти з дому; 4) вирушити за покупками за наміченим маршрутом…

Отже, саме так ми плануємо наші щоденні, звичні дії. Цей алгоритм вбудовано в «базові налаштування» кожного з нас. Будь-яка людина – без виключення – вміє ставити власні цілі та досягати їх, навіть підсвідомо.

Застосування природнього планування в організаціях

Мозковий штурм. Командне планування. Стратегічні сесії.

В компаніях також варто підключати здатність співробітників до природного планування. Це сприятиме активному залученню людей до визначення цілей та принципів, шляхів їх досягнення та необхідних ресурсів, першочергових кроків та очікуваних результатів. Адже командна мудрість та синергія допомагають організаціям досягати високих результатів як в операційній діяльності, так і в довгостроковій перспективі.

Це дійсно працює! Варто лише створити в команді атмосферу відкритості, довіри та психологічної безпеки, щоб вивільнити внутрішній потенціал співробітників та відчуття причетності до майбутнього компанії. За таких умов модель природнього планування допоможе команді не тільки розробити план дій, але й взяти на себе відповідальність за їх результати, наслідки та внесок у досягнення спільних цілей.


Модель природнього планування

Scroll to top