Тобто в автоматичному режимі податкові органи країн ЄС отримують інформацію про стан рахунків, рух коштів щорічно. І за статистикою ОЕСР, з моменту впровадження ініціативи щодо автоматичного обміну податковою інформацією 112 млрд євро податків та штрафних санкцій (пені) додатково надійшли до бюджетів країн. До речі, 75 млрд євро з суми 112 млрд (80%) змогли донарахувати податкові органи країн, що розвиваються (країни Східної і Центральної Європи, а також Азії).
Україна ще не долучилася до цього процесу, але згідно коментарів від Міністерства фінансів – це питання найближчого часу.

Обмін інформацією: які бувають формати?

Є два напрямки – двосторонній (він реалізовується за запитом, коли одна країна запитує інформацію в іншої про свого резидента) та багатосторонній (коли є певна платформа або Конвенція, до якої приєднується багато країн, і вони між собою автоматично обмінюються інформацією про стан рахунків, про податкові перевірки тощо).
Говорячи детальніше про двосторонній обмін за запитом, зазначимо, що це відбувається на основі конвенцій про уникнення подвійного оподаткування, наприклад, між Україною з Кіпром, де є положення про обмін податковою інформацією. Українська податкова може запитати певну інформацію про кіпрську компанію, якщо її бенефіціар з України, оскільки вона має відношення до доходів, отриманих в Україні.
Другий варіант обміну інформацією за запитом – якщо між Україною та відповідною країною підписаний окремий договір про обмін податковою інформацією. З декількома країнами в нас такі договори є і, відповідно в рамках договору, Україна може надіслати запит на інформацією і отримати її. Такі угоди називаються TIEA. Розглянемо детальніше як же працює двосторонній обмін за запитом.
Його реалізація відбувається в рамках двосторонніх міжвідомчих конвенцій про обмін податкової інформацією. Серед країн з якими в Україні є такі договори – Бельгія, Естонія, Литва, Молдова, Нідерланди, Польща, Словацька Республіка, США. Якщо ви розумієте, що ваш контрагент є в одній з цих країн додатково, то до Конвенції про уникнення подвійного оподаткування є ще договір про обмін інформацією, і податкова з більшою вірогідністю може отримати необхідну інформацію.

Адміністративна допомога передбачає:

  • обмін інформацією
  • одночасні податкові перевірки
  • участь у податкових перевірках за кордоном
  • допомогу в стягненні податків та заборгованості
  • допомогу у врученні документів
  • Другий формат обміну інформацією, як ми вже зазначали,- автоматичний. Та сама Конвенція, але більш сучасний варіант реалізації, запит в цьому випадку відсутній, обмін інформацією відбувається автоматично. Як це працює? В США аналог автоматичного обміну фінансовою інформацією реалізований в рамках договору FATCA, за яким країни в односторонньому порядку повідомляють Службу внутрішніх доходів США про стан рахунків громадян Америки, якщо ці рахунки є, наприклад, в українському банку. В 2015 році, за аналогією до FATCA, ОЕСР запровадили свою ініціативу, яка називається CRS (Common Reporting Standards) автоматичного обміну фінансової інформації по рахункам. І додатково в рамках ЄС ще існує директива DAC з адміністративної співпраці.

ПОДАТКОВА ПРОЗОРІСТЬ: ФОРМАТИ ОБМІНУ ІНФОРМАЦІЄЮ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to top